Telefon
WhatsApp
Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Bebekler kaç yaşında görür?

Yaşamın ilk günlerinde bebek iki gözünü aynı anda kullanamaz; bir yerden diğerine gitmeleri veya çaprazlama yapmaları normaldir.

Bir ay

İlk veya ikinci ayda konsantre olmayı ve hareketli nesneleri takip etmeyi öğrenin. Parmağını yüze koyduğumuzda bebek onu gözleriyle takip eder.

İki ay

İki aylık yaşamda ( 8-10 hafta) hacim değişmeye başlayabilir. Ayrıca kırmızı ve daha sonra yeşil gibi renkleri de tanımlayabilmektedir. Görüntüler artık daha uzak mesafelerde bulanıklaşmıyor ve 180°'lik bir dizi izlenerek takip edilebiliyor.

Üç ay

Üç aydan itibaren bebeğin görmesinde ebeveynleri tarafından kolayca kontrol edilebilecek dikkate değer bir ilerleme olur: ellerini keşfeder. Artık en küçük detayları oldukça iyi algılayabiliyor ve neredeyse her mesafeden onlara odaklanabiliyor.

Dört ila altı ay arası

Renkli görme dört ila altı ay arasında gelişir. Nesneleri tanır ve gözleri ile arar, daha uzak mesafeleri görebilir. Siz kendinizi örterken ve yüzünü açarken "değil - evet, öyle" oynamayı seviyor çünkü nesnelerin kalıcılığını anlamaya başlıyor.

Altı aydan bir yıla kadar

6 ila 12 ay arasında küçük nesnelere bakabilir ve derinlik algısı edinmeye başlarlar. Tüm renkleri görebilir ve daha hızlı hareket eden nesneleri kademeli olarak takip edebilirsiniz. Yetişkinlere benzemeye başlarlar.

Bebeğin görüşünde dikkate alınması gereken belirtiler

Her bebeğin gelişimi farklı olsa da bu geçici kalıpların tümü, her şeyin normal ilerlediğini bilmenin bir yolu olarak hizmet eder. Bu nedenle olağandışı bir durum fark ettiğinizde hemen çocuk doktoruna ve göz doktoruna başvurmanız önemlidir.

  • Bebek 3 veya 4 aylıkken ve her iki gözüyle herhangi bir nesneyi takip etmiyorsa
  • Bir veya her iki gözünüzü her yöne hareket ettirmekte zorluk çekiyorsanız
  • Gözlerin hareket ettiğinde ve sabit olmadığında
  • Çoğu zaman gözünüz üzerindeyse; bir veya her iki göz bir tarafa veya diğerine eğilme eğilimindedir
  • Fotoğraf çekerken gözbebeklerinden biri beyaz görünüyorsa veya beyaz bir yansıma gözleniyorsa

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği